Minor A All Ireland Weekend - Schools

Minor A All Ireland Weekend - Schools

  • Apr 30,2016
Minor A All Ireland Weekend - Schedule 1st/2nd May 2016
 
The 1st Year A (Minor A) All Ireland weekend took place in UL Arena on Sunday 1st and Monday 2nd May where we will saw 76 games across 4 courts over the weekend in what was a festival of schools basketball.

Full Round up of Results Below
Monday 2nd May 2016

Girls Plate Quarter Finals
0900 - 1000   Court 1 Malahide CS 16 v St Malachy's 15 (pool game)
0900 - 1000   Court 2  Our Lady's Bower 18 v Mercy Heights Skibbereen 34
0900 - 1000   Court 3  Pres Castleisland 40 v Mercy Waterford 22
0900 - 1000   Court 4 Our Lady's Castleblayney 18 v Colaiste Choilm Ballincollig 15

Boys Cup Quarter Finals
1000 - 1100 Court 1 Douglas CS 30 v IS Killorglin  41
1000 - 1100 Court 2 Mercy Mounthawk 20 v Pres Bray 25
1000 - 1100 Court 3 Summerhill Sligo 40 v Sliabh Luachra Rathmore 45
1000 - 1100 Court 4 Eanna BC 26 v St Pats Castleisland 21

Girls Cup Quarter Finals
1100 - 1200 Court 1 Crescent Comp 37 v Loreto Foxrock 21
1100 - 1200 Court 2 Scoil Chriost Ri Portlaoise 23 v Calasanctius 17   
1100 - 1200 Court 3 Pres Killarne 30 v Malahide CS 7
1100 - 1200 Court 4 St Angelas's 12 v Mercy Ballymahon 15

Boys Plate QFs
1200 - 1300 Court 1 St Malachy's 20 V Belvedere College 21
1200 - 1300 Court 2 Malahide 32 v St Macartans 17

Boys & Girls Cup Semi Finals
1300 - 1400 Court 3 Girls Cup SF Crescent Comp 34 v Scoil Chriost Ri Portlaoise 43
1300 - 1400 Court 2 Girls Cup SF Pres Killarney 36 v Mercy Ballymahon 18
1300 - 1400 Court 1 Boys Cup SF IS Killorglin 31 v Pres Bray 21
1300 - 1400 Court 4 Boys Cup SF SL Rathmore 39 v Colaiste Eanna 24

Girls & Boys Plate Semi Finals   

1400 - 1500 Court 1 GIRLS PLATE SF Colaiste Iosagain 28  v Mercy Heights Skibbereen  16
1400 - 1500 Court 2 GIRLS PLATE SF Pres Castleisland 24 V Our Lady's Castleblayney 8
1400 - 1500 Court 3 BOYS PLATE SEMI FINAL St Joes Bish  29 V Belvedere College 24
1400 - 1500 Court 4 BOYS PLATE SEMI FINAL CC Tullamore 25  V Malahide CS 39

FINALS - CUP AND PLATE
1530 Court 2 BOYS CUP FINAL IS Killorglin 26 V Sliabh Luachra Rathmore 35
1530 Court 3 Girls Cup Scoil Chriost Ri Portlaoise 33 v Pres Killarney  24
1600 Court 1 Boys Plate Final St Joes Bish 39 V Malahide 34
1600 Court 4 Girls Plate Final  Colaiste Iosagain 16 V Pres Castleisland 33

RESULTS DAY 1
SUNDAY 1st May 2016    
Court 1 - Boys
0900 - 1000    Pool C: Sliabh Luachra Rathmore 51 v Colaiste Eanna 39
1000 - 1100    Pool A: Pres Bray 42 v Colaiste Choilm Tullamore 15
1100 - 1200    Pool C: Colaiste Eanna 38  v Malahide 30
1200 - 1300    Pool A: Douglas CS 32  v  Colaiste Choilm Tullamore 26
1300 - 1400    Pool C: Colaiste Eanna 38  v  Mercy Mounthawk 29
1400 - 1500    Pool B: Summerhill 27 v IS Killorgin 38
1500 - 1600    Pool C: St Malachys 20 v  Colaiste Eanna 29
1600 - 1700    Pool C: St Malachys 14 v Mercy Mounthawk  25
1700 - 1800    Pool B: St Joes Bish 25 v Summerhill 28
1800 - 1900    Pool C: Sliabh Luachra Rathmore 44 v St Malachys 11
1900 - 2000    Pool B: Summerhill 44 v Belvedere 26
2000 - 2100    Pool C: Malahide  v St Malachys  postponed to 0900 Mon 2nd May Court 1

Court 2 - Boys
0900 - 1000        Pool C: Malahide 17 v Mercy Mounthawk 29
1000 - 1100        Pool A: St Pats Castleisland 43 v Douglas 18
1100 - 1200        Pool C: Sliabh Luachra Rathmore 42 v Mercy Mounthawk 15
1200 - 1300        Pool A: Pres Bray 35 v St Pats Castleisland 21
1300 - 1400        Pool C: Malahide 19 v Sliabh Luachra Rathmore 39
1400 - 1500        Pool B: St Joes Bish 32 v Belvedere 13
1500 - 1600        Pool A: Pres Bray 48 v St. Macartans 12
1600 - 1700        Pool A: Douglas CS 39 v St Macartans 20
1700 - 1800        Pool A: Pres Bray 52 v Douglas 27
1800 - 1900        Pool A: St Pats Castleisland 21 St Macartans 20
1900 - 2000        Pool A: St Pats Castleisland 29 v Colaiste Choilm Tullamore 25
2000 - 2100        Pool A: St. Macartans 19 v Colaiste Choilm Tullamore 16

Court 3 - Girls
0900 - 1000        no game
1000 - 1100        Pool A: Pres Castleisland 18 v Calasanctius 43
1100 - 1200        BOYS Pool B: St Joes Bish 21  v IS Killorglin 31
1200 - 1300        Pool A: St Angelas Cork 21  v Calasanctius 18
1300 - 1400        Pool B: Mercy Skiberreen 16 v SCR Portlaoise 30
1400 - 1500        Pool A: Colaiste Iosagain 22 v Pres Castleisland 29
1500 - 1600        Pool B: Loreto Foxrock 11 v SCR Portlaoise 27
1600 - 1700        Pool A: St. Angelas Cork 28 v Pres Castleisland 26
1700 - 1800        BOYS: Pool B: Belvedere 19 v IS Killorgin 25
1800 - 1900        Pool A: Calasanctius Oranmore 29 v Colaiste Iosagain 21
1900 - 2000        Pool B:  Mercy Skiberreen 10  v Loreto Foxrock  27
2000 - 2100        Pool A :Colaiste Iosagain 23 v St. Angelas Cork  20

Court 4 - Girls
0900 - 1000        Pool C: Malahide CS 10  v Crescent Comp 29
1000 - 1100        Pool D: Pres Killarney 41 v OL Bower Athlone  20
1100 - 1200        Pool C: Mercy Waterford 28 v Malahide CS 35
1200 - 1300        Pool D: Mercy Ballymahon 14 v Pres Killarney 27
1300 - 1400        Pool C: Mercy Waterford 6  v  Crescent Comp 56
1400 - 1500        Pool D: OL Bower 32 v CC Ballincollig 23
1500 - 1600        Pool C: Malahide CS 30 v OL Castleblayney 10
1600 - 1700        Pool D: Pres Killarney 30 v CC Ballincollig 22
1700 - 1800        Pool C: OL Castleblaney 8  v Crescent Comp 51
1800 - 1900        Pool D: OL Bower 21 v Mercy Ballymahon 22
1900 - 2000        Pool C: OL Castleblayney 33 v Mercy Waterford 29
2000 - 2100        Pool D: CC Ballincollig 22 v Mercy Ballymahon 32

Official Partners