Tom Collins Inter Regionals

Tom Collins Inter Regionals

  • Oct 19,2015

The annual BIPPS 'Tom Collins' Schools U15 Inter-Regionals takes place this year in Galway over the weekend of the 16/17/18th October.

All nine schools regions from the island in both genders battle it out for the prestigious title.

After the preliminary pool games on Friday and Saturday the top four teams will compete on Sunday in NUIG for the 'Tom Collins' Cup. The remaining 5 teams will compete on Sunday for the 'Padraic Campbell' Shield.

The South Region will be seeking to retain both titles they won in 2014. The U15 Inter-Regionals after three successful years in Galway will return to the NBA, Dublin in 2016. 

Saturday October 17th - RESULTS:

Boys Pool A Results:

West 52, South East 32

East 39, North East 19

West 44, East 48

North West 37, North East 34

East 46, South East 16

West 51, North West 21

North East 32, South East 27

East 55 North West 25

North East 20, West 57

South East 25, North West 47

Boys Pool B Results:

South 47, Midlands 54

North 39, South West 30

South West 49, Midlands 46

North 39, South 40

Midlands 33, North 43

South West L, South W.

Girls Pool A Results:

Midlands 23, West 41

South 40, South West 36 (Overtime)

Midlands 28, South 48

North West 38, South West 51

South 39, West 26

Midlands 50, North West 20

South West 33, West 30

South 58, North West 25

South West 40, Midlands 41

West W, North West L

Girls Pool B Results:

East 45, North East 64

South East 56, North 26

North 25, North East 57

South East 49, East 40

North East 50, South East 45

North L, East W

Sunday October 18th:

Boys Cup Semi-Final (09:15) – East 46-43 North

Boys Cup Semi-Final (10:30) -  West 37-35 South

Boys 3rd Place Cup Playoff (12:15) – Court 1

Boys Cup Final (13:30) – Court 1: East 59, West 44

 

Boys Plate Prelim (09:15) – Midlands v South East, Colaiste Iognaid

Boys Plate Semi-Final (10:30) –  South West v North East, Colaiste Iognaid

Boys Plate Semi-Final (11:45) –  North West v Prelim Winner, Colaiste Iognaid

Boys Plate Final (13:30) – South West W, Midlands L. 

 

Girls Cup Semi-Final (09:15) – South 38-36 South East, NUIG Kingfisher Court 2

Girls Cup Semi-Final (10:30) - North East 47-28 West, NUIG Kingfisher Court 1

Girls 3rd Place Cup Playoff (12:15) – Court 2

Girls Cup Final (13:30) – Court 2: South 37, North East 33

 

Girls Plate Prelim (09:15) – North v North West, St Mary’s College

Girls Plate Semi-Final (10:30) –  East v Midlands, St. Mary’s College

Girls Plate Semi-Final (11:45) – South West v Prelim Winner, St. Mary’s College

Girls Plate Final (13:30) - East 58-43 Southwest

Official Partners